Több mint foci – folytatódik a hatvanmilliárd forintos biznisz
2025. február 01. 15:21
Február elsején ismét útjára indul a labda a tizenkét csapatot felvonultató magyar első osztályú labdarúgó-bajnokságban. A gazdasági és egyéb mutatókat illetően továbbra is kiemelkedik
a mezőnyből a Ferencváros, de új kihívója lett, mégpedig Felcsútról.
2025. február 01. 15:21
16 p
0
1
3
Mentés
Ne legyen kétségünk: a foci Magyarországon is üzlet. Körülbelül 60 milliárd forintos – ennyi volt az NB I.-es klubok összbevétele 2023-ban. Tizenkét csapaté.
Azzal nem mondunk újdonságot, hogy a Ferencváros vezeti a rangsort 16,6 milliárddal, és sorozatban hetedik, összességében pedig a harminchatodik bajnoki címére hajt. A rajt előtt szinte mindenki azt tippelte, hogy az utóbbi évekhez hasonlóan ismét unalomba fullasztja a bajnokság küzdelmeit, egyelőre azonban nem ez a forgatókönyv látszik megvalósulni.
Nemzetközi összehasonlításban a hazai első osztály bevétele a középmezőnyben helyezkedik el. A 2022-es üzleti évben a honi futballegyesületek átlagos működési bevétele 10,1 millió euró volt, ami mai árfolyamon 4,2 milliárd forint. A legnagyobbat a Fradi és a Fehérvár kaszálta, leginkább az európai kupaszereplésnek köszönhetően.
Hatalmas összegek
Az FTC nagy sikerkorszaka a 2019–2020-as idénytől számítandó, azóta jönnek az eredmények a kontinentális sorozatokban: egy Bajnokok Ligája-, négy Európa-liga- és egy Konferencialiga-csoportkörös szereplés. Ezeknek jótékony hatásuk van a pénzügyi mutatókra is – a 2020-as BL-kaland például 7,6 milliárd forintot hozott a konyhára. „Ha pusztán a számokat nézzük, akkor rendben vagyunk, mert a múlt évnél még jobban szerepeltünk a bajnokságban a megszerzett pontok tekintetében, s a nemzetközi kupában is voltak bravúros eredményeink” – állapította meg Kubatov Gábor klubelnök 2024-es évértékelőjében. Nála azonban mindig félig tele a pohár, és bevallása szerint lehetőségként tekint a változásokra – abból pedig akad bőven. A fideszes politikus 2011 óta irányítja a zöld-fehéreket, és már kezdetben azt tűzte ki, hogy a nemzetközi porondon is ütőképes csapat épüljön. Évértékelő beszédében úgy fogalmazott, hogy mindig van egy árnyék – utalva arra az esetre, amikor az FTC egy hét alatt tíz gólt kapott: ötöt a Debrecentől, majd ötöt a görög PAOK-tól.
A minőségi futballhoz szükség lenne stabilitásra is, márpedig a Ferencváros edzőkeringője nem ezt segíti elő. A holland Pascal Jansen tavaly júniusban vette át az irányítást, de fél évvel később, szilveszter napján odébbállt, miután a világ egyik legnagyobb futballkonszernje kivásárolta szerződéséből. Az elnök elárulta, ezen a szinten nagyon sok pénzt, 500 millió forintot kaptak Jansenért, ezért ha nem is örömmel, de elengedték a New York City FC-hez. „Nem titok, úgynevezett tükörszerződéseket kötünk: például ha idő előtt elbocsátunk valakit, nekünk is ki kell fizetnünk mintegy félmilliárd forintot az edzőnek. Tehát
amikor a lelátóról kiabálják a szurkolók, hogy »azonnal rúgjátok ki!«, akkor félmilliárd is kockán forog”
– magyarázta. Ez év elejétől az egykori klasszis támadó, az ír Robbie Keane kezében van a marsallbot.
A sportegyesületek egyre többet, jobban és közvetlenebbül kommunikálnak szurkolóikkal, aminek egyik mozgatórugója az információátadáson kívül szintén a pénz. És bár a Liverpoolban világhírnevet szerző, Bajnokok Ligája-győztes guineai középpályást, Naby Keïtát szakmai szempontok alapján igazolták le, a ferencvárosiak bevallása szerint nagy pr-értéke is volt, hiszen a bejelentést követően a világ összes nagy sportlapja foglalkozott a transzferrel. Aztán Keane érkezése is ekkorát szólt.
A Ferencváros szakmai napján az ifjúság megszólítása kapcsán téma volt a TikTok, mert a fiatalok órákat töltenek e közösségi oldal böngészésével. Szemléltetésként bemutattak egy öltözői videót, amelyet 7 milliószor tekintettek meg. Az FTC-nél fontosnak tartják, a drukkereknek és a szponzoroknak is számít a fiatalos klubimázs. Részben a közösségimédia-kampányaiknak is köszönhetik, hogy három nap alatt több mint 30 millió forint értékben 1300 darabot adtak el az új mezükből.
„Miért ne lehetnének elsők?”
Február elsején több mint egy hónapos szünetet követően a 18. fordulóval folytatódik az OTP Bank Liga. A Ferencváros egy újabb elsőséggel beállíthatná az ősi rivális Újpest 1969 és 1975 közötti klubcsúcsát, és célba vehetné az MTK-t, amely 1917 és 1925 között egymás után kilencszer végzett az élen.
Az FTC-t az utóbbi egy évtizedben három élvonalbeli riválisának sikerült letaszítania a trónról: 2014-ben a Debrecennek, 2015-ben és 2018-ban a Fehérvárnak, 2017-ben pedig az azóta már a másodosztályba süllyedő és ott is meglepően rosszul teljesítő Budapest Honvédnak. E háromtól most nem kell tartaniuk, egy másik vidékitől azonban igen: a Puskás Akadémiától. A Felcsút a Paks elleni 3-1-es győzelemmel zárta az őszi szezont, így története során először – az eggyel kevesebb meccset játszó FTC-t megelőzve – az élen telel az első osztályban. „Tisztában vagyok a Ferencváros és az ellenfelek erejével, mindig reálisnak és nyugodtnak kell maradni, nem elfelejtve az alapcélokat: a nevelést. Azt, hogy minél több, de legalább egy-két fiatalt minden évben beépítsünk az NB I.-es csapatba. De ha jó focit játszunk, és stabilak leszünk, miért ne lehetnénk elsők? Ez elsősorban tőlünk függ, de azért az ellenfeleinktől is, attól, hogy mennyire tud stabil maradni a Fradi, hogyan tud feljönni az Újpest, vagy milyen erős lesz a Paks a jövőben” – vélekedett Hornyák Zsolt, az együttes vezetőedzője.
A Puskás a bevétel terén is az FTC első számú kihívója:
6,99 milliárd forintos összbevételt és 1,63 milliárdos adózott eredményt ért el. Bár elsődlegesen az ifjak beépítése a cél, a PAFC trénere úgy véli, az akadémistáknak sok időre és munkára van szükségük ahhoz, hogy az ötven-ötven százalékban magyarok és külföldiek alkotta, 26 tagú keretben állandó helyük legyen.
A harmadik Diósgyőr is kellemes gondokkal küzd Vladimir Radenković bevallása alapján: a szerb mester úgy fogalmazott, hogy tizenöt futballista alkotja a kezdő tizenegyet, vagyis nem azon kell agyalniuk, kit igazoljanak még, hanem hogy kit hagyjanak ki az Újpest elleni nyitányon. „Mindenekelőtt őszinteséget várok a játékosaimtól, azt, hogy a mérkőzések után tükörbe tudjanak nézni, mert mindent kiadtak magukból. Ha ez sikerül, az eredménytől függetlenül pozitívak tudunk maradni” – jelentette ki. A pénzügyi mutatókban is pozitív maradna az egylet; 2023-at 6,91 milliárd forintos összbevétel mellett 0,24 milliárdos adózott eredménnyel zárta.
A bajnokságban még hárman vannak közel a dobogóhoz: a saját nevelésű tehetségeire építő MTK-nak, a csak hazaiakat foglalkoztató, ezáltal színtiszta magyarként emlegetett Paksnak és az új főtámogató, a Mol megjelenése után nagy terveket szövögető Újpestnek is megvan az esélye az éremszerzésre.
Itthoni viszonylatban a paksiak kifejezetten erős és eredményes csatársorral rendelkeznek, amióta a válogatott Ádám Martinon kívül Könyves Norbertet is visszacsábították a Böde Dániel, Tóth Barna páros mellé. Az MTK Budapestnél nem történt jelentős változás, Rácz Gergő kapust elvitte a Honvéd, a bal oldali védő Nemanja Antonov szintén nem edz már a társakkal, és bármikor távozhat. A kék-fehérek amolyan „játékoskeltetőként” funkcionálnak a felnőttfutballban: ha valaki külföldön szeretne kiteljesedni, abban a vezetők igyekeznek partnerek lenni.
Kell stadion? Hát legyen!
„Hogy kell új stadion, azt senki nem vitatja. Ha pedig kell, lesz is. Mikor? Három év múlva. Nagyjából egy év lesz a tervezés és két év a kivitelezés, a 2027-es idény rajtjára tervezzük átadni. És hol lesz? Biztos, hogy Újpest közigazgatási határain belül. Az is lehet, a jelenlegi stadion helyén, a Megyeri úton” – jelentette ki Ratatics Péter, a lila-fehér csapat elnöke a Tusnádfürdőn zajló 33. Bálványosi nyári szabadegyetem és diáktábor egyik panelbeszélgetésén. A Mol Vagyonkezelő Kft. tavaly március közepén vette meg az Új Lila Labdarúgó Kft. üzletrészeit, ezzel az olajipari óriás a IV. kerületiek új tulajdonosává lépett elő. A csapat- és stadionépítés egyelőre leköti az újpestieket, a téli szünetben a Górnik Zabrze lengyel utánpótlás-válogatott focistájával, Damian Rasakkal erősödött a középpálya és a szlovén Milan Tuciccsal a támadósor.
A játékosok piaci értékét illetően is feljött a csapat ősi riválisa mögé,
és valószínűleg a legutóbb 3,05 milliárd forintos összbevétel, valamint 0,01 milliárdos adózott eredmény is növekedni fog majd a Mol szerepvállalása nyomán.
A hetedik helyen álló Fehérvárnak idén nem lehetnek európai kupasorozatokat érintő ambíciói, a nyolcadik pozíciótól kezdve pedig elsősorban a túlélés a cél. A Nyíregyháza ehhez modern, minden igényt kielégítő létesítményt kapott. Győrben a milliárdos üzletember, Világi Oszkár színre lépése óta jó a légkör. A szerény büdzsével bíró Zalaegerszegen mindig feltűnik egy-két olyan játékos, aki remek formájával a hátán cipeli a csapatot.
A szebb napokat látott Debrecen szégyenszemre a tizenegyedik helyről próbál visszakapaszkodni, és ehhez Angliából, illetve Ciprusról igazolt magyar válogatott labdarúgókat. A Gera Zoltán irányította Kecskemét abban bízik, hogy Botka Endrével megerősödve minél hamarabb hozzá tud tenni az eddig megszerzett 11 pontjához.
Február elsején tehát folytatódik a műsor.
Február 1., szombat 14.30 Paksi FC – ETO FC Győr 17.00 Fehérvár FC – Puskás Akadémia FC 19.30 Diósgyőri VTK – Újpest FC
Február 2., vasárnap 12.45 Debreceni VSC – Nyíregyháza Spartacus FC 17.30 Kecskeméti TE – ZTE FC 20.15 Ferencvárosi TC – MTK Budapest
A Ferencvárosi TC–AZ Alkmaar labdarúgómérkőzésen történt szurkolói rendbontást követően közleményt adott ki a rendőrség: a helyszínen a mentők öt embert láttak el, egyiküket kórházba vitték és összesen száz drukkert igazoltattak. Eddig egy feljelentést tettek és egy személyt állítottak elő.
A baloldal sokat foglakoztatott közgazdásza most éppen a 13. havi nyugdíj létét kérdőjelezte meg. Nem meglepő, de Petschnig volt már Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon tanácsadója is.
A nem túl fineszes bulvárfogyasztó el tudja magyarázni nekem, hogy miként szerepelhet egy cikkben a "magyar első osztályú labdarúgó-bajnokság" és a "Ferencváros" , hiszen a Fradiban semmi magyar sincs!